strona główna o książce spis treści opinie absolwenci ciąg dalszy zapowiedzi kontakt kupuję forumO Misjonarzach i Barbarzyńcach małe co nie coMyli się ten, kto przypuszcza, iż Misjonarze i Barbarzyńcy to publikacja przeznaczona wyłącznie dla uczniów, absolwentów i nauczycieli przasnyskiego Liceum. W gruncie rzeczy jest to książka dla każdego. Szczególnie interesująca może się wydać wszystkim uczącym się czy nauczającym w ogólniakach. Opowiedziane w niej historie i zdarzenia zapewne wywołają u tych Czytelników lawinę własnych wspomnień, bo okaże się, że szkolna codzienność w małym, północnomazowieckim Przasnyszu jest niezwykle podobna do tej doświadczanej przez uczniów lub nauczycieli w odległych zakątkach Polski. Trudno wskazać na drugie podobne wydawnictwo, w którym ukazana byłaby tak wyraziście ewolucja uczniowskich postaw i mentalności pedagogów i wychowawców.

Opowieści z Misjonarzy i Barbarzyńców kreślą obraz miejsca mającego swoją własną, niezwykłą historię i opowiadają o ludziach związanych z Przasnyszem. Tchną realizmem i dotykają także tych spraw, które jakże często są przemilczane w publikacjach poświęconych szkołom jako zbyt kontrowersyjne czy „niepedagogiczne”. W tej książce nie ma tematów tabu, nie ma również mowy o kompromisach wymyślanych przez dorosłych, a szczerość opowieści – zwłaszcza tych autorów, którzy nigdy nie przypuszczali, że ich teksty ukażą się w druku – nadaje im szczególnych walorów. Wiele spraw zostało tutaj przedstawionych z różnych punktów widzenia i udokumentowanych setkami fotografii. I choć są kwestie – niekiedy o sensacyjnym wręcz zabarwieniu – które światło dzienne ujrzały po raz pierwszy dopiero w tym opracowaniu, to jednak część z nich pozostanie nadal niedopowiedziana i tajemnicza.

Tak naprawdę Misjonarze i Barbarzyńcy to przede wszystkim książka o życiu. Choć historie w niej opisane są bardzo osobiste – mają wymiar uniwersalny. Zdrada, inaczej niż w bajkach, słodko smakuje, a wierność pozostawia osad goryczy. Jedno uderzenie pięścią odmienia na zawsze czyjeś życie, a ceną, jaką przyjdzie zapłacić autorce szkolnego wypracowania za postawione w nim pytanie: „Jak można kochać tak zakłamaną ojczyznę?”, będzie utracona przez nią później wolność. Autentyczna przyjaźń, taka na lata, wykuwa się w walce o uczciwość i godność, a prawdziwym wychowawcą jest się nie tylko przez to, co się mówi, ale – jakim się jest.

Misjonarze i Barbarzyńcy to role, które – jak się okazuje – wcale nie są z góry przypisane nauczycielom i uczniom. Życie rozdaje je według własnego scenariusza.

Misjonarze i Barbarzyńcy. Opowieści o codziennym życiu przasnyskiego ogólniaka w latach 1923-2005 - to książka, na którą złożyły się teksty kilkudziesięciu autorów oraz reprodukcje prawie 7 000 zdjęć.

Większość z nich to fotografie absolwentów z lat 1960-2005 pochodzące ze szkolnych tableau. Ponad 500 zdjęć dołączonych do opowieści sprawia, iż Czytelnik poznając ich treść widzi też opisywanych w tekstach bohaterów, miejsca w których żyli, zdarzenia jakich byli uczestnikami.

Większość tych fotografii ukazuje się w druku po raz pierwszy. W MiB znalazły się też m.in. reprodukcje dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które jeszcze do niedawna posiadały gryf „tajne – spec. znaczenia”. Zaprezentowane trzy strony książki przybliżają jej układ typograficzny.

Przykładowe strony
Jolanta Grabowska-Boroń
Małgorzata Jankowska/Gładysz  Zofia Królikowska/Malarska
Jolanta Grabowska-Boroń Małgorzata Jankowska/Gładysz
Przykładowe strony z książki